تعداد آثار ثبت شده ملی بیش از 107 اثر ثبت ملی است که امیدواریم شاهد به ثبت جهانی رسیدن کاخ اردشیر بابکان، قلعه دختر و شهر گور فیروزآباد باشیم.
کاخ اردشیر :
این بنا یکی از کاخ های ییلاقی اردشیر به شمار می رود که از سنگ پاره و ملات گچ ساخته شده است. این کاخ در کنار چشمه آبی به نام " قمپ آتشکده " قرار گرفته، از این رو به این کاخ آتشکده نیز می نامند. گچ بری و تزیینات تالارهای این کاخ بسیار زیبا و باشکوه است و به کاخ تچر تخت جمشید می ماند.
 
 
قلعه دختر:
بنای تاریخی قلعه دختر، آثار قلعه بزرگی از سنگ و ساروج است که بر فراز کوه ساخته شده است. از نظر سوق الجیشی دسترسی به این قلعه مشکل بوده، از این رو به نام قلعه دختر نامیده شده است. این قلعه در 3 طبقه دارای پله های پیچ در پیچ، اتاق های گنبد دار، تالار و صحنی گسترده است. قلعه دختر در فاصله 6 کیلومتری شهر کنونی فیروزآباد جای دارد.
شهر گور:
اردشیر بابکان پس از پیروزی بر اردوان پنجم، سلسله ساسانیان را پایه گذاری کرد و شهر گور را مقر حکومت خویش قرار داد. طرح و الگوی این شهر دایره ای شکل است و به قطر 2 کیلومتر دارای 4 دروازه اصلی بوده و بناهای حکومتی و محل اقامت درباریان در آن قرار داشته است.
منار شهر گور:
در میانه شهر گور، مناری چهار گوش با مصالح لاشه و سنگ و ملاط گچ به ارتفاع 30 متر ساخته شده است. در خصوص ساخت این منار نظریه های گوناگونی به شرح زیر ارائه شده است.
  -      منار به عنوان نمادی از قدرت پادشاه
  • منار برای دایره درآوردن شهر
  • محل ارتباط با قلعه دختر برای آگاهی از یورش دشمن
  • محل نیایش
پل مهرنرسه:
در کنار سنگ نگاره مراسم تاج گذاری اردشیر، ویرانه های پلی بسیار کهن دیده می شود که به دستور مهرنرسه (مهرنارسه) فرماندار بزرگ و صدر اعظم سه تن از پادشاهان بزرگ ساسانی ساخته شده است. در کنار این پل، سنگ نبشته ای به خط پهلوی ساسانی موجود است که چگونگی ساخت این پل را بیان می کند.
نقش پیروزی:
این نقش برجسته، یادبود نبرد و پیروزی بنیان گذار سلسله ساسانی بر آخرین پادشاه اشکانی(اردوان پنجم) و از کهن ترین نقش برجسته های غیر مذهبی ساسانیان است. این نقش برجسته بر فراز صخره ای در سمت راست رودخانه تنگاب کنده کاری شده است.
 
 
نقش تاجگذاری اردشیر بابکان:
در تنگاب فیروزآباد، نقشی از مراسم  تاجگذاری اردشیر بابکان بنیان گذار سلسله ساسانی بر جای مانده است که در آن حلقه سلطنتی از جانب مظهر اهورامزدا به پادشاه ساسانی پیشکش می شود. نقش برجسته یاد شده در 5 کیلومتری شهر فیروزآباد قرار گرفته است.
صنایع دستی :
 یکی از مظاهر هنری و فرهنگی محسوب می شود هر محصول دستی بازگوکننده خصوصیات تاریخی، اجتماعی و فرهنگی محل تولید خود است و محور ارتقاء گردشگری است.
صنایع دستی گذشته از این که شناسایی استعداد و توانمندی های صنعتگران را نشان می دهد یکی از مهم ترین منابع داخلی است که متکی به ابتکار و خلاقیت ها نیز می باشد و جزء صادرات غیر نفتی کشور است که در همه فصول سال تولید می شود.
شهرستان فیروزآباد که از ترکیب قومیتی، بومی، روستانی و عشایری با فرهنگ و هنر مشترک که در زمینه صنایع دستی بدون شک از توانمندی زیاد و در جهان از اهمیت خاصی برخوردار است.
انواع دست بافته ها از هنرهایی بودند که سابقه بس طولانی داشته و به عنوان کالای باارزش مورد توجه بوده و جایگاه خاص خود را داشته و دارد که در بازارهای معروف دنیا ارزش والایی داشته و اعتبار فراوانی بدست آورده این امر باعث آشنایی دنیا با فرهنگ و سنن این شهرستان گردیده و کماکان گردشگران زیادی را به خود جلب کرده گلیم، جاجیم، چرخی بافی، قالی، قالیچه، گبه و... تولیدات هنری صنعتی شهرستان فیروزآباد که به عنوان دومین منبع درآمد و مهم ترین منبع کار و اشتغال می باشد.
امروزه گذشته از آثار تاریخی وسیله ای برای جذب توریست و یکی از مهم ترین فراورده سنتی مه با دامنه بی پایان رنگها، طرح های سنتی با شیوه ذهنی بافی است.
شهرستان فیروزآباد به دلیل یکی از پایگاه های مهم و بزرگ تاریخی از نظر صنایع دستی نگین فارس محسوب می شود و گذشته از طرح های سنتی جوابگوی طرحهای از پیش اماده شده برای بافته ها نیز می باشد، یک سری از سرمایه داران، بازرگانان و کارفرمایان بنا به سلیقه و درخواست کشورهای خارجی سفارش می دهند که در این خصوص بافندگان ما مورد توجه جهانیان واقع شده است.
کهن ترین نوشته ها از دست بافته های این شهرستان یاد کرده اند و این دست بافته ها هنوز جایگاه خود را در دنیا جلوه گر می باشد. ضمنا به جزء انواع دست بافته ها، انواع رودوزیهای سنتی، حصیر بافی، سفالگری، قلاب بافی و ... که بیش از 80 رشته در این شهرستان وجود دارد که بیش از 10000 نفر در زمینه ی دست بافته های داری مشغولند.
غذاهای سنتی : پخت غذاهای سنتی عشایری( از جمله آش دوغ عشایری ، لای پلو ، بوی دمکشی ، بریشلیک و ....)و قورمه گوشت
دامپروری : تهیه لبنیات ( از جمله دوغ ، کشک ، روغن حیوانی ، ماست و .....)
جاذبه های طبیعی شهرستان فیروزآباد:
شهرستان فیروزآباد مملو از ویژگیهای جذاب و منحصر به فرد است که بیش از 90 جاذبه طبیعی یکی از قطب های مهم گردشگری می باشد :
تنگ حایقر ، غار مرجان ، تنگ آتشگاه ،چهل چشمه، تنگ رودبال، آبشار خرقه، کنار سیاه، میمند ، جبل انارویه، مزارع زیبای شهرستان و منطقه شکار ممنوع پادنا و .......
اماکن تاریخی و گردشگری شهر میمند:
شهر میمند از توابع شهرستان فیروزآباد است و در 110 کیلومتری جنوب شیراز جای دارد. تنگ آتشگاه، کوه سفیدار، سرچشمه و باغ های زیبای آن که عمده محصولات آن، گل سرخ محمدی برای تولید گلاب است، از مراکز تفریحی شهر میمند به شمار می روند که هر ساله در فصل بهار(اردیبهشت) گردشگران بی شماری را به سوی خود جلب می کند. گلاب میمند دارای ارزش فراوانی است و مهم ترین منبع کسب درآمد برای باغداران این منطقه است.
اماکن تاریخی و مذهبی :
امامزاده داوود فهلوی(ع)، امام زاده بی بی حور و بی بی نور(س) در شهرستان فیروزآباد در روستای محمد آباد، امام زاده سلطان پیرغیب(ع) در روستای جبل انارویه، امام زاده شعیب(ع) در شهرستان فیروزآباد .          همچنین سیه چادر های عشایری فیروزآباد از جاذبه های گردشگری و دیدنی مهم شهرستان فیروزآباد به شمار می رود .

 
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است